Řada Element - recenze

Apogee Element

Nová řada zvukových rozhraní pro počítače Apple.

Renomovaný výrobce Apogee Electronics Corp., známý svými hi-end převodníky, ale také variantami zvukových rozhraní dostupnějšími běžným uživatelům, přichází s novou řadou Element. Ta svojí výbavou slibuje to nejlepší z vlajkové lodi Symphony I/O Mk II či o stupínek nižšího modelu Ensemble, cenovkou pak jdou ještě níže – testovaný model Element 46 spadá zhruba mezi Duet a Quartet. Pojďme si představit nejprve celou řadu Element a pak se podíváme, jak se pracuje s prostředním modelem.

Popis řady

Nejprve fakta: řada Element je nabízena ve třech variantách, a to Element 24, 46 a 88. Číselné označení napoví, kolik má který model analogových vstupů a výstupů. Kromě nich je u všech tří variant také ADAT I/O, což nabízí v základním režimu dalších 8 vstupů a výstupů digitálně. Do celkového počtu analogových výstupů jsou zahrnuty i sluchátkové výstupy, takže rovnice vychází jednoduše: Element 24 nabízí 2 univerzální vstupy (viz dále), 2 hlavní symetrické výstupy (stereofonní pár) a jeden stereofonní sluchátkový výstup. Element 46 má 4 vstupy, jeden hlavní výstup a dvojici sluchátkových zdířek. Nakonec Element 88 má 8 analogových vstupů (první 4 mikrofonní či linkové s možností volby Hi-Z pro nástroje, další čtyři pouze Mic/Line), dva páry výstupů (dvě sterea) označené Main a Alt a opět dvojici sluchátkových výstupů.

Zvuková kvalita všech členů rodiny rozhraní Element je shodná s modelem Ensemble. Stejné předzesilovače a A/D i D/A převodníky zaručují kvalitu, která je osvědčená a konečně také dostupnější. Rozhraní Element se dále chlubí dosažitelnou kruhovou latencí (round-trip), tedy zpožděním signálu mezi vstupem a výstupem (přes DAW aplikaci), s hodnotou 1.41 ms při vzorkovací frekvenci 96 kHz a nastavení bufferu na 32 vzorků. Když hovoříme o vzorkovací frekvenci, maximální podporovaná hodnota je 192 kHz. Pokračování

Závěr

Apogee Element 46 je kompaktní, dostupné a podle mne v dané cenové skupině ojedinělé rozhraní pro nahrávání a přehrávání zvuku na počítačích Apple Mac. Své uplatnění určitě najde jak v mobilním nahrávacím systému, tak se neztratí ani v malém domácím studiu a to nejen hudebním. Na své si přijdou třeba i malá masteringová či postprodukční studia. Přístroj samotný je prostý zbytečných „hejblátek“, takže se uživatel nemusí bát, kde se co ulomí. Na přístroji není také žádný display, vše se zobrazuje a řídí pouze pomocí ovládací aplikace. Trochu mi zpočátku chyběly alespoň metry vybuzení přímo na přístroji, ale dá se zvyknout i na to. Element 46 a ostatní sourozenci této řady jsou prostě přístrojem čistého zvuku a vzhledu, které nemusí být vidět. Spolehnete-li se na svůj sluch, zapomenete, kde váš Element leží či jak vypadá, a to je dobře – je-li co poslouchat, dostanete to v opravdu kvalitní podobě, bez zbytečností, blikaček a čudlíků a dalších pouťových atrakcí.

Malá poznámka na závěr: Thunderbolt kabel si musíte opět dokoupit, pokud se vám již doma jeden „neválí“.

Pro www.audiozone.cz  MGA. ING ONDŘEJ URBAN PH.D.

Otázky a odpovědi (angl.)

Máte dotaz? Napište nám.

Kde koupit ?

Koupit Apogee produkty a příslušenství